Зростає кісточка на нозі: причини, методи лікування, проведення операції та медикаментозна терапія

Зростає кісточка на нозі: анатомічні зміни, причини і симптоми захворювання

Будова стопи людини унікально, тому що з одного боку, зчленування її кісток повинно забезпечувати рухливість, з іншого – виконувати опорну функцію і підтримувати рівновагу і переміщення тіла в просторі. Причому завдання ускладнюється, якщо маса людини набагато більше норми.

Природно, що порушення фізіологічного будови стопи, так чи інакше, впливає на організм, особливо на хребет і навколишнє його мускулатуру, страждають також і судини нижніх кінцівок. З цієї причини, якщо зростає кісточка на нозі, подібне захворювання не слід пускати на самоплив, а починати лікування якомога раніше, що з високою ймовірністю дозволить уникнути хірургічного втручання в майбутньому.

В анатомічній структурі стопи розрізняють кілька відділів:

 • Передплесно. Розташована на задній частині, складається з таранної, п'яткової, човноподібної, кубовидної і клиноподібної кісток, які з'єднуються з найбільшою, кісткою.
 • Плюсна. Знаходиться посередині і складається з п'яти кісток. Кожна з них має головку, яка з'єднується з фалангою відповідного пальця, і підстава, прикріплене до кісткових структур Передплесно.
 • Фаланги пальців. За розміром відносно невеликі, в опорної функції практично не беруть участь.

Коли говорять, що росте кісточка на нозі, зазвичай мають на увазі випинання першого плюсне-фалангового суглоба, розташованого збоку від великого пальця. Згідно з медичною термінологією, захворювання називають вальгусной деформацією стопи або на латині Hallux Vagus. Ця патологія супроводжується і супутніми змінами: деформуючим артрозом плюсно-фалангових суглобів, поперечним розширенням переднього відділу стопи, порушенням розташування сесамоподібні кісток.

Причинами того, що росте кісточка на нозі, є травматичні, метаболічні та генетичні фактори. Фахівці вважають, що основну роль грає спадкова схильність. На користь цього припущення говорить той факт, що у 80% пацієнтів батьки також страждали від вальгусной деформації стопи, причому у жінок подібна патологія зустрічається майже в два рази частіше.

Раніше вважалося, що росте кісточка на нозі при постійному носінні занадто незручного взуття, але в даний час ця гіпотеза піддається сумніву.Ризик даного захворювання зростає при певних патологіях сполучної тканини, ревматоїдному і псоріатичний артрит, подагрі, церебральному паралічі.

Зазвичай слабкість м'язово-зв'язкового апарату стопи починає прогресувати в період зростання і статевого дозрівання, особливо якщо людина протягом всього дня знаходиться у вертикальному положенні і страждає від ожиріння.

При ходьбі чергуються два періоди: опори, коли стопа стикається з твердою поверхнею, і перенесення, коли вільна нога виноситься вперед, іншими словами, робить черговий крок. Під час періоду опори відбувається перекат стопи, її відштовхування і перенесення тіла вперед.

При цьому максимальний тиск падає на головку першої плеснової кістки – приблизно половина маси тіла. При поперечному плоскостопості, яке зустрічається у всіх без винятку пацієнтів з вальгусной деформацією, основна частина навантаження розподіляється між головками середніх плеснових кісток за винятком мізинця.

Крім того, прогресування відхилення першої плеснової кістки супроводжується розвитком деформуючого артрозу плюсно-фалангового суглоба, який і ускладнює нормальний перекат стопи і знижує опорну функцію кістки, з'єднаної з великим пальцем.Цим і обумовлені основні прояви того, що росте кісточка на нозі.

Захворювання супроводжується:

 • больовим синдромом в області великого пальця;
 • обмеженням нормального руху стопи;
 • другий і третій пальці накладаються на великий і згодом міцно закріплюються в подібному становищі;
 • натоптишами і мозолями в області підвищеного навантаження на стопу.

Але найпомітнішим дефектом є утворення шишки на бічній поверхні стопи, при натисканні на яку відчувається різкий сильний біль. У міру прогресування росту кісточки збільшується тиск взуття на суглоб, це супроводжується постійним запальним процесом аж до гнійного бурситу.

На підставі змін, що відбуваються в плюсневофалангових суглобах кістки, вальгусную деформацію поділяють на кілька стадій. І якщо на початковому етапі захворювання можливо виправлення порушень за допомогою народних засобів, лікарських препаратів і ортезів, незворотні структурні зміни в суглобах стопи можна виправити тільки хірургічним втручанням.

При появі симптомів того, що росте кісточка на нозі, необхідно звернутися до ортопеда.В першу чергу він направить пацієнта на рентген, який покаже ступінь вальгусной деформації стопи. Можливо, буде потрібно консультація імунолога для виключення системних аутоімунних патологій сполучної тканини.

Почала зростати кісточка на нозі: що робити, консервативні, народні та хірургічні методи лікування

Єдиною групою лікарських препаратів, що призначаються для полегшення больового синдрому, є нестероїдні протизапальні засоби. Зазвичай прописують Вольтарен.

Широкий спектр форм випуску дозволяє застосовувати цей медикамент у вигляді ін'єкцій при вираженому больовому синдромі, супозиторій, таблеток або гелю при помірному запаленні.

Що робити, якщо почала зростати кісточка на нозі? Терміново надягати спеціальний ортез (його також називають вальгусной шиною). Це пристосування, яке забезпечує фіксацію великого пальця ноги в фізіологічно правильному положенні. Деякі пристрої оснащені спеціальною подушечкою під склепіння стопи, яка усуває прояви поперечної плоскостопості. Носити подібний ортез потрібно протягом тривалого часу, по 10-12 годин на день.

У деяких випадках паралельно з вальгусной шиною рекомендують встановлювати в взуття ортопедичну устілку, вона рівномірно розподіляє навантаження і забезпечує правильне формування зводу стопи. При цьому зовсім не обов'язково купувати грубі черевики, в спеціалізованих магазинах можна підібрати зовні красиве взуття як для чоловіків, так і для жінок, яка забезпечить необхідний комфорт.

Незалежно від причини, чому росте кісточка на нозі, показані певні фізіопроцедури:

 • Ударно-хвильова терапія. Спеціальні електромагнітні імпульси поступово зменшують окостенілі нарости, стимулює метаболічні процеси.
 • Масаж. Сприяє активізації кровотоку в осередку деформації, знімає біль і запалення.
 • Грязьові аплікації. Це перевірений роками метод терапії різноманітних захворювань суглобів. Цілющу масу накладають точково, збоку від фалангового суглоба великого пальця.
 • Ультразвукова терапія. Сприяє виробленню необхідного для нормального стану сполучної тканини колагену, прискорює регенерацію і покращує мікроциркуляцію в судинах стопи.
 • Лазерна терапія.За ефективністю перевершує ультразвукове і ударно-хвильовий вплив.

Також ортопеди дають однозначну відповідь на питання, що робити, якщо почала зростати кісточка на нозі. В один голос доктора стверджують, що необхідна гімнастика. Всього кілька хвилин в день допоможе вирішити проблему вальгусной деформації стопи на початковому етапі захворювання.

Лікарі рекомендують виконувати такі вправи:

 1. Піднімати пальцями ніг з підлоги різні предмети. Починати можна з грудок паперу, поступово переходячи до більш дрібним олівців, запальнички, паличок для японської їжі.
 2. З зусиллям розчепірити пальці стопи і утримувати їх в такому положенні 20 – 30 секунд, розслабитися. Повторити 15 разів.
 3. По черзі згинати і розслабляти пальці ніг, затримуючись в кожній точці на 10 – 15 секунд.
 4. Сидячи перед телевізором або за комп'ютером перекочувати ногами качалку або рівну скляну пляшку.

Слід підкреслити, що чим сильніше виражена деформація суглоба великого пальця, тим менше шансів на ефективність консервативного відновлення нормальної структури стопи. Тому ні в якому разі не можна запускати захворювання.

На сьогоднішній день існує кілька способів хірургічного втручання:

 • Резекційна артропластика. Операція спрямована на декомпресію суглоба при вираженому артрозі, дозволяє зменшити біль, збільшити амплітуду рухів. Але одним з небажаних ускладнень процедури є вкорочення і деформація великого пальця, естетичні дефекти. Але даний метод як і раніше використовується, хоча зазвичай його рекомендують пацієнтам похилого віку.
 • Дистальна остеотомія першої плеснової кістки. Дана техніка допомагає при помірній деформації, тканини зростаються відносно швидко, період післяопераційного відновлення триває недовго.
 • Діафізарних остеотомія першої плеснової кістки. Відмінною особливістю хірургічного втручання є фіксація результатів операції спеціальними гвинтами.
 • Проксимальная остеотомія першої плеснової кістки. Під час процедури видаляється вражений фрагмент, кістка випрямляється і відновлюється нормальний міжплеснових кут.

Додатково роблять остеотомії першого пальця для його відновлення і виправлення деформації.При необхідності показані операції на м'яких тканинах (капсулопластіка, латеральний реліз, транспозиція сухожилля і ін.).

Основним завданням хірурга під час втручання є максимальне збереження цілісності м'язів і сухожиль, мінімально можливий вплив на здорову кісткову тканину і косметична ефективність операції. Із засобами консервативної терапії прекрасно поєднуються рецепти народної медицини.

Так, якщо людина запитує, що робити, якщо почала зростати кісточка на нозі, цілителі рекомендують скористатися такими способами лікування:

 • Перед сном попарити і висушити ноги. Потім змастити шишку на суглобі спочатку камфорним маслом, а потім йодом. Дуже важливо ні в якому разі не порушувати цю послідовність.
 • Робити компреси з консервованої жовчі, яку можна придбати в аптеці.
 • Наповнити каструлю на 2/3 картопляним лушпинням (перед цим коренеплоди необхідно добре промити), залити водою, довести до кипіння і залишити на 15-20 хвилин. Після цього налити в таз кілька склянок гарячої води, опустити туди ноги і парити близько години, поступово додаючи приготований відвар.
 • Залити горілкою або самогоном висушені квіти бузку в пропорції 1:10, настоювати 10 днів. Змащувати шишку отриманої настоянкою або використовувати її для компресів.
 • Незалежно від причини, чому росте кісточка на нозі, можна парити стопи в відварі шавлії (100 г рослинної сировини на 6 л окропу).
 • Подрібнити столову ложку шишок хмелю і розтерти їх з такою ж кількістю рослинного масла. Змащувати отриманою сумішшю шишку на суглобі 2-3 рази на день.

Вальгусна деформація стопи може кардинально змінити спосіб життя і роботи людини. Тому важливо знати, чому росте кісточка на нозі.

Це допоможе вжити певних заходів для профілактики такого захворювання і почати лікування на ранніх стадіях патології, коли можливе повне відновлення нормального функціонування стопи.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Залишити відповідь

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: