Шишка на великому пальці ноги: як лікувати, причини виникнення та методи діагностики

Шишка на великому пальці ноги: як лікувати, причини та стадії захворювання, методи діагностики

Вальгусна деформація стопи є однією з найпоширеніших причин звернень до ортопеда. Дана патологія займає друге місце після плоскостопості.

В результаті відбуваються в суглобі змін утворюється шишка на великому пальці ноги, як лікувати її має величезне значення, так як в результаті розлади спрямованої дії мускулатури стопи порушується її нормальний перекат при ходьбі, страждає опорна функція.

Вальгусна деформація суглоба великого пальця ноги частіше зустрічається у жінок, особливо похилого віку. За даними різних авторів, співвідношення захворювання у представниць прекрасної статі і у чоловіків варіює від 70-80% до 20-25%.

Більшість фахівців в області ортопедії виділяють внутрішні і зовнішні причини формування шишки на великому пальці, як лікувати захворювання також залежить від викликав його фактора.

Так, до внутрішніх причин відносять:

 • спадкову схильність, пов'язану з особливостями конституційного будови нижньої кінцівки;
 • слабкість мускулатури і сухожиль стопи;
 • симптоми дисплазії сполучної тканини.

Але навіть при наявності одного або декількох з перерахованих факторів у деяких пацієнтів деформація кісточки великого пальця ноги не прогресує або розвивається повільно і практично не супроводжується вираженими клінічними симптомами. А у інших дуже швидко утворюється деформація, яка не піддається медикаментозної корекції.

Тому доктора і вважають, що крім зовнішніх факторів на розвиток захворювання впливають певні внутрішні причини, це:

 • підвищене навантаження на стопу, пов'язана з особливостями робочого графіка;
 • надлишкова маса тіла;
 • носіння некомфортною вузькому взутті на високих підборах, до слова, це призводить до деформацій стопи вже у відносно молодому віці.

На початку захворювання порушується збалансованість функції зв'язок, сухожиль і м'язів стопи. Пізніше розвиваються зміни в кістках і суглобах. Згодом формується шишка на великому пальці, як лікувати цю недугу вирішує доктор на підставі даних обстеження. Зазвичай на тлі захворювання відбувається і деформація інших структур стопи. Під тиском першого великого пальця, зміщується і другий, який набуває неправильне положення, його називають молоткообразних.

На тлі перерозподілу навантаження на м'які тканини стопи виникають мозолі і натоптиші, що утрудняють ходьбу через різку хворобливості. На сьогоднішній день в медичній літературі описано близько 200 способів оперативного та медикаментозного лікування вальгусной деформації стопи. Але, як показує практика, лікарські засоби ефективні лише на початкових етапах патології, поки зміни в суглобах оборотні. Згодом виправити дефект здатна лише операція, проте її успішний результат доктора гарантувати не можуть.

Основним методом діагностики та планування корекції вальгусной деформації є рентгенографічний. Рентген роблять в положенні стоячи, щоб були помітні фізіологічні зміни в стопі під вагою власного тіла. Лабораторні дослідження проводять при підозрі на наявність системних і обмінних захворювань: подагри, ревматоїдного артриту та ін.

Якщо планується хірургічне втручання, збирають відомості про супутні патології, досліджують загальний стан пацієнта, при необхідності проводять консультації з суміжними спеціалістами (терапевтом, неврологом, кардіологом та ін.).Стадія хвороби визначається за двома параметрами: зовнішнє відхилення першого пальця HV (в нормі він не повинен перевищувати 15º) і значенням інтерметатарзального кута IM між першою і другою плесновими кістками (його фізіологічні параметри – до 9º).

Так, в процесі того, як формується шишка на великому пальці, лікування її залежить від прогресування захворювання, а розрізняють чотири стадії:

 • I ступінь, HV становить 15-20º, IM – 10-12º;
 • II ступінь, HV коливається в межах 21-30º, IM – до 15º;
 • III ступінь, HV може досягати значення 31-40º, а IM – до 20º;
 • IV ступінь, рівень HV перевищує 40º, IM – більше 20º.

На початковій стадії вальгусной деформації велике значення має профілактика прогресування подальших змін в суглобах. Для запобігання хірургічного втручання лікарі прописують різноманітні протизапальні мазі, препарати для зміцнення сполучної тканини. З народних засобів широкого поширення набуло змазування ураженої кісточки йодом, але ортопеди відносяться до подібного способу лікування вельми скептично.

Лікування шишки на нозі великого пальця: методи консервативної і хірургічної терапії

Цілями медикаментозного лікування в першу чергу є зменшення больового синдрому.Також вживаються заходи для стабілізації і запобігання подальшого процесу деформації стопи.

Показаннями до того, щоб проводити лікарський і фізіотерапевтичне лікування шишки на нозі великого пальця, служать:

 • помірний біль при ходьбі;
 • незначна деформація I-II ступеня;
 • неможливість проведення операції.

З лікарських препаратів зазвичай призначають нестероїдні протизапальні засоби. Раніше з цією метою широко застосовувався Аспірин, але зараз від нього повністю відмовилися через високого ризику побічних ефектів і широкого переліку протипоказань.

Для прийому всередину прописують дієві і відносно безпечні навіть для внутрішнього застосування препарати:

 • Німесулід (Німесан, Найз, Німесил, НІМУЛІДУ), по 100-200 мг двічі на добу;
 • Мелоксикам (Амелотекс, Медсікам, Мелбек, Моваліс) по 7,5-15 мг один раз на день;
 • Еторикоксиб (Аркоксія) по 60-120 мг 1 раз на добу;
 • Целекоксиб (Ділакса, Целебрекс) по 100 мг двічі на день.

Але дані лікарські засоби слід призначати з обережністю при виразковій хворобі шлунка, захворюваннях нирок і печінки. У літніх людей подібні патології не є рідкістю, тому в більшості випадків ці препарати застосовують зовнішньо у вигляді гелів та мазей.Вони практично не потрапляють в системний кровотік, тому їх вибір набагато ширше. Ортопеди рекомендують: Диклак гель, Вольтарен Емульгель, Діклобене, Долгит, Нурофен гель, Индовазин, Фастум, Фіналгель.

Їх слід наносити на область наросту біля великого пальця ноги до трьох разів на добу. При вираженому запаленні активності НПЗЗ, як і кремів на основі жовчі і інших натуральних компонентів може не вистачити. Тому в деяких випадках доктора застосовують гормональні засоби. Всередину їх призначають тільки за суворими показаннями, зазвичай, якщо лікування шишки на нозі великого пальця поєднується з аутоімунними ураженнями, так як їх прийом чреватий серйозними побічними реакціями.

Сам препарат і його дозування підбирається строго індивідуально. Можливо також і зовнішнє використання гормональних стероїдних засобів. Показані гідрокортизону мазь, Дермовейт, Флукорт, Лорінден і інші. Їх слід наносити тонким шаром двічі на добу. Але їх застосування обмежене при наявності ураження шкірних покривів в області першого плюсневого суглоба.

Також до консервативних методів лікування шишки на нозі великого пальця відносять:

 • підбір взуття, вона повинна бути виготовлена ​​з м'яких натуральних матеріалів, високий тонкий каблук протипоказаний;
 • носіння спеціальних ортезів, які фіксують палець в правильному фізіологічному положенні;
 • використання ортопедичних устілок;
 • фізіотерапія, електрофорез із застосуванням протизапальних засобів;
 • масаж;
 • гімнастика, спрямована на усунення порушення структури стопи і профілактику плоскостопості.

Виражений больовий синдром, деформація одного або декількох пальців призводять до певних обмежень у повсякденному житті, зміни робочого ритму. У такому випадку лікарі рекомендують хірургічне видалення шишки на великому пальці ноги.

Існує кілька способів проведення операції для радикального позбавлення від цієї проблеми:

 • хейлотомія, іншими словами, висічення наросту на кістки для усунення больового синдрому;
 • остеотомія, розсічення кісток з їх подальшою фіксацією в правильному положенні;
 • артродез, проводять при III-IV стадіях захворювання, під час операції забезпечують нерухомість суглоба;
 • ендопротезування плюснефалангового суглоба;
 • пластика сухожиль і м'яких тканин, зазвичай ця маніпуляція не проводиться ізольовано, а лише служить доповненням до операції на кістках.

В останні роки на різноманітних медичних форумах активно обговорюється можливість виправлення відхилень суглоба за допомогою лазера. До переваг даної методики видалення шишки на великому пальці ноги відносять безпеку, швидкість проведення (процедура займає всього близько години) і мінімальний ризик післяопераційних ускладнень.

Шишка на пальці ноги: лікування народними засобами, основні рецепти

У більшості випадків шишки на ногах турбують людей похилого віку, тому в народі з покоління в покоління передається безліч рецептів боротьби з цією хворобою. Так, рекомендують натирати твердий наріст біля великого пальця господарським милом. Потім його необхідно змити і рясно змастити уражену ділянку йодом.

Також при наявності шишки на пальці ноги, лікування народними засобами можна проводити за такими рецептами:

 • Потовкти в порошок 6 таблеток Аспірину і розчинити їх в 50 мл 5% йоду, отриманий розчин наносити на твердий суглоб кілька разів в день.Ефект від такої терапії буде помітний не раніше ніж через місяць.
 • На ніч робити ножні ванни. Для цього необхідно до трьох літрів гарячої води (краще взяти дистильовану) додати 3 ч.л. харчової соди і 10 крапель йоду. Тривалість процедури – 8-10 хвилин. Після ванночки слід висушити ноги рушником, змастити запалені суглоби і вузли на ногах 5% йодом, стопи обернути щільним папером і надіти теплі шкарпетки.
 • Змішати в рівних пропорціях мед, сіль і суху гірчицю, пересипати у вогнетривкий посуд, поставити на водяну баню і томити до утворення однорідної мазі. Наносити її слід перед сном, потім ноги потрібно укутати.

Незважаючи на те, що з подібним негарним дефектом жінки стикаються досить часто, операції цілком можна уникнути при дотриманні відповідних правил і заходів профілактики. Якщо утворилася шишка на пальці ноги, лікування народними засобами може стати прекрасним доповненням до лікарських препаратів. Але навіть при необоротних змінах в суглобах сучасні методи проведення операції дозволяють в переважній більшості випадків повністю відновити нормальну будову стопи.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Залишити відповідь

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: